Artyści 2019

Teatro
Tatro
"Cirkus
Charms"

Kolorowy spektakl cyrkowy zrealizowany w duchu awangardy oczaruje widzów w każdym wieku. Znajdziecie tu jarmarczny humor, przedwojenną stylistykę cyrkową, muzykę na żywo, wspaniałe kostiumy, bajkową scenografię oraz historię z morałem. Artyści snują opowieść o ludzkim pragnieniu.

Maleta
Company
"Put
A
Spell
On
You"

W czasie zamkniętego, kameralnego pokazu dwóch artystów zsynchronizuje swoje umiejętności muzyczne i cyrkowe, aby zaoferować publiczności wyjątkowe show. Efekt ich scenicznej pracy to żywa magia. Hipnotyzujący rytm spektaklu wypełni całą przestrzeń cyrkowego namiotu.

La
Compagnie
Singulière
"SoliloqueS"

“SoliloqueS” to coś więcej niż pokaz cyrkowych umiejętności. To zaskakujące show, które stopniowo odkrywa przed widzem zasady rządzące sceniczną rzeczywistością. Reguły gry zmieniają się tu jak w kalejdoskopie - elementy, które jeszcze przed chwilą mogły szokować, nagle stają się normą.

Murmuyo
"¡Fuera!"

Artysta powraca na ulicę miasta z kolejnym show. Nie zabraknie w nim charakterystycznego humoru, czyli typowej dla Murmuyo klaunady. Publiczność jak zawsze będzie miała okazję budować spektakl razem z jego twórcą, zdając się na talent performera i na spontaniczny rozwój sytuacji. Przewodnim tematem spektaklu będzie problematyka przymusowych wysiedleń i eksmisji ludności.

L'Abile
Teatro
"Mago
per
Svago"

Niezrównany magik i jego ambitny asystent przedstawiają klasyczny pokaz iluzjonistyczny w pastiszowym wydaniu. Artyści budują swoje postaci tak, by kontrastowały ze sobą na scenie, bawiąc i zaskakując zgromadzonych widzów. Wzajemne relacje iluzjonisty i jego asystenta stanowią główny element komiczny i dezorientują publiczność w czasie wykonywanych trików.

Mattatoio
Sospeso
"Les
amants
du
ciel"

Ona i On. Powietrzny duet akrobatów gotowych na śmiałe wejścia i imponujące zejścia po ścianach miejskich budowli. W czasie festiwalu OFCA wystąpią na wieży kościoła świętego Jerzego. Wysokościowe show w ich wykonaniu to nietuzinkowy spektakl akrobatyczny z elementami tanecznymi i gimnastycznymi.

Rympau
Duo
"Ale
Rympau!"

Niezwykle zabawny i utalentowany duet, który wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom artystycznym. Ich występy to mieszanka ekwilibrystyki, akrobatyki, tańca, gimnastyki i komedii. Jak sami przyznają do realizacji show potrzebne są dwa elementy - artyści i publiczność. W czasie spektaklu “Ale Rympau!” widzowie dostaną więc dodatkowe uprawnienia od performerów. To właśnie obserwatorzy zdecydują o doborze i przebiegu artystycznych popisów. Przewidziana jest duża dawka cyrkowej improwizacji i kiczu w najlepszym, kontrolowanym wydaniu.

Lorenzo
Cinotti
and
Jeanette
Flexonette
"Party!
Party!"

Dwoje cyrkowych komików wkroczy na festiwalową scenę OFCY, aby rozkręcić uliczną imprezę. Artyści reprezentują indywidualny styl muzyczny, który można określić jako “Party! Party!”. To jedyny w swoim rodzaju popis aktorskich umiejętności parodystycznych w dźwiękowej aranżacji. Jeanette i Lorenzo zaprezentują publiczności przegląd muzyków, tancerzy i cyrkowych wirtuozów w satyrycznym ujęciu.

Cia.
ES
circ
"TEI
TEI"

Artysta w swoim show łączy różne techniki cyrkowe z ekspresyjną choreografią i wymowną grą aktorską. Publiczność może spodziewać się widowiska teatralnego, w którym dominuje gest, ruch, żonglerka i manipulacja obiektami. W powietrzu zawirują więc piłki i maczugi, a uliczną scenę oplecie taśma, tworząc zgrabne konstelacje.Cia. ES circ porwie widza w refleksyjną podróż po wykreowanym świecie. Wykorzystując uliczne “tu i teraz”, zaprosi go do odegrania wspólnej roli w tej sztuce. Granice spektaklu wyznaczy wyobraźnia artysty, metry taśmy i chęci publiczności.

Tobia
circus
"Equilibrium
tremens"

Szczupły i zwinny dżentelmen rzuca wyzwanie grawitacji w swoim ulicznym show. “Equilibrium tremens” to nieco surrealistyczny pokaz balansowania i wyrafinowanej klaunady. Artysta zabiera widza w podróż po krainie cyrkowego absurdu, w której można podziwiać lekkie instalacje utworzone z mioteł, samotnego krzesła i skrzyni na sceniczne rekwizyty. W tym osobliwym otoczeniu balansuje postać performera.

La
Sbrindola
"Shock
Em
All",
"Vibrella
Sound"

Dwóch artystów, dwie konwencje i dwa spektakle to energetyzująca dawka rozrywki, wobec której trudno przejść obojętnie. Włoska grupa La Sbrindola narodziła się ze spotkania i przyjaźni nietuzinkowych performerów: perkusisty Marco Macchione i żonglera Leonardo Cristiani. Ich umiejętności łączą się w nieprzewidywalnym show ulicznym “Shock Em All” oraz przy okazji muzycznego transu na czterech kółkach, w spontanicznej imprezie “Vibrella Sound”. Fuzja form artystycznych przejawia się w obu spektaklach, ale w różnych proporcjach. “Shock Em All” to żonglerka z sekwencjami akrobatycznymi, balansowanie w obręczy i na jednokołowym rowerku, okazjonalne triki z ogniem, a wszystko to odbywa się przy wtórze dźwięków uwolnionych z perkusji. Jest jeszcze goryl… ale jego uczestnictwo w show owiane jest tajemnicą. “Vibrella Sound” natomiast to - jak mówią twórcy - “pomysł zrodzony na najgorszych ulicach najlepszych europejskich festiwali”. To spontaniczna, muzyczna parada artystów i towarzyszącej publiczności w energetyzujących rytmach bass music, glitch, d'n'b, funk, r'n'r. Dozwolone są tu tylko soczyste remiksy i taneczny szał. Artyści zamieniają swój cyrkowy samochód w wyspę bitów i zapraszają do wspólnej imprezy wszystkich wyznawców dźwięku.

Eric
Tarantola
"L'Orchestre
imaginaire"

Artysta, o muzycznym wykształceniu i teatralnym zacięciu, stworzył niebanalne show uliczne z udziałem ręcznie wykonanych i autorsko stuningowanych instrumentów. Eric Tarantola zdumiewa publiczność, grając na przedmiotach codziennego użytku, starym, połatanym puzonie, czy elektroakustyku łączącym gitarę i banjo. Muzyk sięga po instrumenty pojedynczo i nagrywa ich muzyczną sekwencję za pomocą specjalnego urządzenia. Następnie dźwięki tworzą zapętlony utwór gotowy na przyjęcie kolejnych instrumentalnych warstw. Dzięki temu zabiegowi kompozytor kreuje wyjątkową przestrzeń, która jest miejscem spotkań świata cyrku i muzyki. Eric Tarantola swoją twórczość składa z różnych gatunków i linii melodycznych. W czasie koncertu widzowie odnajdą elementy z pogranicza jazz-fusion, funku, reggae, czy salsy.

Ernest
the
Magnifico
"Ernest
the
Magnifico"

Przedstawiamy uliczne show z pogranicza komicznej kaskaderki oraz cyrkowego performansu. Artysta w czasie występu staje się kreatorem dobrego humoru. Oryginalny i spontaniczny porywa publiczność do odgrywania szalonych scenek. Wygląda jak profesjonalny kaskader hollywoodzkiego kina akcji z lat 80. Jest sympatycznie przerysowany, charyzmatyczny i wyjęty z kompletnie zwariowanej rzeczywistości. Przy tym nie stroni od pozornie niebezpiecznych trików, a jego ulubionymi rekwizytami cyrkowymi są... skoczek pogo i widelec. Ernest the Magnifico to stały gość europejskich, kanadyjskich i australijskich scen festiwalowych. Śmiało można stwierdzić, że poczuciem humoru i profesjonalizmem zjednał sobie międzynarodową publikę.

PSiRC
"Acrometria"

Tytułowa “Acrometria” to jedna akrobatyczna konstelacja złożona z trzech artystycznych ciał. To także emocjonalna historia opowiedziana ruchem i gestem. Tajemnicza geometria w ludzkiej formie określająca zasady między materią, umysłem i duszą. Artyści - Adrià Montaña, Wanja Kahlert i Anna Pasqual - od lat spotykają się na scenie, ukazując publiczności swoje bogate doświadczenie akrobatyczne i poetycką wrażliwość. W ciągu kilku minut trio zabierze widza do innej rzeczywistości. Spotkacie się z wykonawcami w świecie żywej geometrii, ruchomych form, zwinnych, lekkich i spektakularnych układów akrobatycznych. Show odbędzie się w Sali Widowiskowej MOKiS. Na spektakl obowiązują płatne wejściówki - do kupienia online lub stacjonarnie w festiwalowym Infopunkcie.

Pan
Ząbek
"Powrót
do
przeszłości"

Tytułowa podróż do przeszłości stanowi punkt wyjścia do budowania nowej opowieści Pana Ząbka. W czasie tego show nie obowiązują konwencjonalne reguły, a sam scenariusz pozwala artyście na sceniczną improwizację. Publiczność ma znaczący wpływ na rozwój wydarzeń. Iluzjonista może jedynie swymi umiejętnościami prowadzić widza do wielkiego finału. Z widowni wyłoni także śmiałka, który stanie na scenie oko w oko z performerem. Zdradzimy, że za swoje starania otrzyma nagrodę lub w razie porażki straci coś więcej niż czas. “Powrót do przeszłości” to uliczne show zamknięte w małej walizce, przepełnione tak zwanymi popisami kieszonkowca i komicznymi gagami. Niezrównany humor zawodowego klauna i jego zręczne zwodzenie widza sprawiają, że cały spektakl stanowi doskonałą, familijną rozrywkę.

Zap
"The
Zap
Show"

Kompletnie zwariowane trio zaprasza na koncert z elementami autorskiej klaunady. W czasie show publiczność pobawi się w swingujących rytmach akustycznych instrumentów, zaśmiewając się jednocześnie ze scenicznych gagów. Energetyzującej muzyce na żywo towarzyszyć będą partie wokalne, teatralne, humorystyczne rekwizyty i nieprzewidywalne gesty. Kompozycje muzyków sięgną do korzeni gatunkowych - swingu, bluesa, jazzu i reggae - splatając je według własnych reguł w dziwaczną i nieco absurdalną dawkę dźwiękowej energii.

Cirque
Inextremiste
"Inextremiste
"

Przedstawiamy cyrkowego szaleńca i jego akrobatyczne show uliczne opowiadające o ekstremistycznych wybrykach. Surowa dekoracja spektaklu budzi niepokój, a tajemnicza postać z butlami gazowymi w ręku zdecydowanie potęguje to wrażenie. Nic bardziej mylnego! Na widzów czekają imponujące pokazy akrobatyczne na trampolinie, w których artysta lekceważy prawo grawitacji i zdroworozsądkową ostrożność. Z wprawą balansuje na ruchomych przedmiotach i wysokich instalacjach. Obserwując popisy performera z użyciem butli gazowych, na pewno nie można posądzić go o brak równowagi, natomiast w każdym innym aspekcie wygląda podejrzanie. Nie ma tu jednak ani miejsca, ani czasu na lęki - dopuszczalny jest tylko śmiech i podziw, a jedynym możliwym “BUM” jest wybuch wielkich braw.