Co to jest slackline?

Slackline jest to sport polegający na utrzymywaniu równowagi na cienkiej taśmie zawieszonej pomiędzy dwoma punktami np. drzewami, oknami budynków, formacjami skalnymi. Taśma jest słabo napięta i drga w każdym możliwym kierunku, a stojący na niej utrzymuje balans przy pomocy własnego ciała. Na pierwszy rzut oka slackline jest bardzo podobne do chodzenie po linie, lecz w rzeczywistości sporty te mają ze sobą bardzo mało wspólnego. Liny przeznaczone do chodzenia na wysokości są napięte w taki sposób, aby wyeliminować wszelkie boczne oraz pionowe wychylenia. Taśma natomiast w zależności od jej przeznaczenia charakteryzuje się różną sprężystością i dynamiką.

Slack dzieli się na kilka rodzajów, a najbardziej popularne to:
Trickline – imponujące akrobacje i tricki (skoki, obroty i inne) przypominające skoki na trampolinie wykonywane na mocno napiętej taśmie.
Longline – pokonywanie jak najdłuższych dystansów. Są to taśmy powyżej 30-40 metrów długości. Im dłuższa i luźniejsza taśma tym trudniejsza do przejścia. Longline charakteryzuje się dużymi wahaniami pionowymi i poziomymi.
Waterline – chodzenie po taśmie zawieszonej nad wodą. Dodatkową trudność w tym przypadku stanowią złudzenia tworzone przez fale, które dając wrażenie ruchu utrudniają utrzymać stały punkt odniesienia.
Highline – taśmy zawieszone wysoko nad ziemią. Jest to najbardziej spektakularna odmiana slacka. Mrożąca krew w żyłach zarówno widzom tak niecodziennych wrażeń, jak i śmiałkom decydującym się na przejście po taśmie zawieszonej tak wysoko. Taśmy zostają zawieszone na imponującej wysokości np. pomiędzy skałami, budynkami, drzewami czy innymi konstrukcjami. Przejście po nich odbywa się tylko z zastosowaniem ubezpieczającej uprzęży i lonży.

Więcej informacji o Slackline znajdziecie na specjalistycznych portalach:
www.odzeradohighlinera.com
www.slackhouse.pl