oleśnicki festiwal cyrkowo-artystyczny

Cyrk w mieście czy miasto w cyrku? Magiczny czas festiwalu rozleje się w przestrzeni starego miasta wypełniając jego uliczki festiwalowym klimatem. Na trzy dni miejsca  niedostępne otworzą swoje podwoje, a te na co dzień zwykłe nabiorą nowego znaczenia. Niepowtarzalny klimat festiwalu stworzą mistrzowie i artyści podróżujący po całym świecie wywołując u widzów uśmiech, podziw i przerażenie… Niebo w tych dniach zostanie poprzecinane przez taśmy rozwieszone w Rynku oraz na Zamku, namioty cyrkowe dodadzą miastu koloru, a blask ognia rozgrzeje amfiteatr do czerwoności. Na te kilka sierpniowych dni uśmiech i radość będzie rządzić miastem! Zapraszamy do Oleśnicy!

Z przykrością informujemy, iż tegoroczny Festiwal OFCA z powodu panującej pandemii zostaje odwołany!

Artyści 2019

Teatro
Tatro
"Cirkus
Charms"

Kolorowy spektakl cyrkowy zrealizowany w duchu awangardy oczaruje widzów w każdym wieku. Znajdziecie tu jarmarczny humor, przedwojenną stylistykę cyrkową, muzykę na żywo, wspaniałe kostiumy, bajkową scenografię oraz historię z morałem. Artyści snują opowieść o ludzkim pragnieniu. Głównym bohaterem spektaklu jest człowiek, który chce zostać cyrkowcem, ale trupa artystyczna odmawia mu miejsca w swoich szeregach. O marzenia warto jednak walczyć! Za wędrowne show - od namiotu, aż po tresowanego rekina - odpowiadają słowaccy artyści. Publiczności zaprezentują szereg cyrkowych umiejętności i barwnych postaci. Spotkacie tu balerinę balansującą na linie, rozigranych akrobatów, niesfornych żonglerów, siłaczy, kobietę węża, przerośnięte króliki i tresera wodnych bestii. A nad całym spektaklem unosi się duch rosyjskiego poety Daniiła Charmsa i jego poetyka absurdu. Show odbędzie się w namiocie cyrkowym Teatro Tatro. Na spektakl obowiązują płatne wejściówki - do kupienia online lub stacjonarnie w festiwalowym Infopunkcie.

Maleta
Company
"Put
A
Spell
On
You"

W czasie zamkniętego, kameralnego pokazu dwóch artystów zsynchronizuje swoje umiejętności muzyczne i cyrkowe, aby zaoferować publiczności wyjątkowe show. Efekt ich scenicznej pracy to żywa magia. Hipnotyzujący rytm spektaklu wypełni całą przestrzeń cyrkowego namiotu. Muzyka na żywo i dźwięki płynące z konsoli stworzą wspólne show z żonglerką, manipulacją obiektami i teatralnym ruchem. Performerzy sprawią, że instrumenty muzyczne i rekwizyty do żonglowania przemówią jednym językiem. To prawdziwa fuzja artystyczna! Widownia poczuje jej wibracje na własnej skórze i usłyszy puls sztuki w dźwiękach bębna, saksofonu, trójkąta, opadających piłek, czy kropel wody. Artyści z Maleta Company wykreują w cyrkowym namiocie własną, magiczną wręcz rzeczywistość i sprawią, że widz na godzinę zapomni o codziennym rytmie życia. Na spektakl obowiązują płatne wejściówki - do kupienia online lub stacjonarnie w festiwalowym Infopunkcie.

La
Compagnie
Singulière
"SoliloqueS"

“SoliloqueS” to coś więcej niż pokaz cyrkowych umiejętności. To zaskakujące show, które stopniowo odkrywa przed widzem zasady rządzące sceniczną rzeczywistością. Reguły gry zmieniają się tu jak w kalejdoskopie - elementy, które jeszcze przed chwilą mogły szokować, nagle stają się normą. Najważniejsi są tu jednak performerzy i ogrom ich umiejętności. To oni nadają dynamikę scenicznym wydarzeniom i budzą podziw wśród zgromadzonych. Publiczność odnajdzie w show elementy gimnastyki naziemnej i wysokościowej, aerial fabric - czyli akrobacje na szarfach, pokazy na trapezie, ekwilibrystykę z rekwizytami i triki na linie. Pięcioro cyrkowych artystów będzie mogło liczyć także na dodatkowe wsparcie w kojących dźwiękach pianina na żywo. Show odbędzie się w kościele św. Jerzego. Na spektakl obowiązują płatne wejściówki - do kupienia online lub stacjonarnie w festiwalowym Infopunkcie.

POZNAJ WSZYSTKICH ARTYSTÓW

O Oleśnicy

Oleśnica to jedno z najstarszych i najbardziej urokliwych miast Dolnego Śląska. Przez ponad 750 lat krzyżowały się tu losy Polaków, Niemców, Czechów i Żydów. Pozostawili nam niezwykłą spuściznę – unikatowy układ ulic starego miasta i wyjątkowe zabytki.

Podczas Festiwalu OFCA wykorzystujemy cały potencjał miasta i jego mieszkańców. Przedstawienia uliczne odbywają się nie tylko na oleśnickim Rynku, z którego wychodzi aż 12 ulic, ale też w bezpośrednim sąsiedztwie najstarszego pomnika w mieście – Kolumny Złotych Godów, w niecce jedynego na Dolnym Śląsku pomnika upamiętniającego wyprawy kosmiczne autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Jerzego Boronia, czy na dziedzińcu oleśnickiego zamku, w którego architekturze widać wpływy wszystkich rządzących księstwem oleśnickim dynastii.

W długiej historii Oleśnicy krzyżowały się losy różnych rodzin książęcych. Począwszy od Piastów Śląskich, z których każdy miał na imię Konrad, przez czeskich Podiebradowiczów wywodzących się od słynnego czeskiego króla Jerzego z Podiebradów, aż po niemieckie dynastie Wirtembergów i Welfów. Ich ślady możemy do dziś odkrywać w strukturze miasta, architekturze i dziełach sztuki, które znajdują się chociażby w oleśnickiej bazylice. W wyglądzie współczesnej Oleśnicy widać również ślady społeczności żydowskiej. To w żydowskiej drukarni Chaima Schwarza i Dawida ben Jonathana powstał Pięcioksiąg, najstarszy druk oleśnicki. Na jego karcie tytułowej widnieje herb książąt z dynastii Podiebradów. Jednym z istotnych miejsc festiwalowych jest również zabytkowy kościół św. Jerzego, połączony z kościołem Najświętszej Maryi Panny, który powstał w XIV wieku dla benedyktynów obrządku słowiańskiego, tzw. głagolaszy, wykorzystujących w liturgii język starocerkiewnosłowiański.

Te i o wiele, wiele więcej tajemnic Oleśnicy można poznać zaczynając zwiedzanie Oleśnicy od Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią, kontynuując na specjalnie organizowanych spacerach i samodzielnie eksplorując jej zakamarki.

Fire

Fireshow na OFCA to połączenie ognia i pirotechniki przygotowanych specjalnie dla naszych oczu przez prawdziwych profesjonalistów. W tym roku zaprosimy Was na widowisko FIRE PARTY w piątek o 22.00 na Amfiteatrze oraz sobotnie FIRE BATTLE i  FIRE OPEN STAGE na dziedzińcu Zamku Oleśnickiego.  Fire Battle, a zaraz po niej Fire Open Stage rozpocznie się w sobotę o 21:30 na dziedzińcu Zamku Książąt Oleśnickich. Liczymy, że jak w poprzednich latach wydarzenia te przyciągną prawdziwe tłumy.

 

Slackline

Na Rynku miasta Oleśnicy między oknami Ratusza i okolicznych kamienic oraz na dziedzińcu Zamku Książąt Oleśnickich zawisną TAŚMY, po których na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią przechadzać się będą highlinerzy.

Najświeższe informacje o taśmach na OFCA znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebook’u: OFCA HIGHLINE 2019!

Program OFCA 2019

Program OFCA 2020 już wkrótce!

 

Szkoła podstawowa nr 2

gkhgfd

Rynek - od strony ul. Matejki

fot. Piotr Spigiel

Rynek - od strony ul. Kościelnej

fot. Piotr Spigiel

Sala Widowiskowa

fot. Karol Siwek

Skwer przy ul. Spacerowej

fot. Piotr Spigiel

Rynek - od strony ul. 3-go maja

SMO_0473

Zamek Książąt Oleśnickich

 

fot. Karol Siwek

Pomnik Ery Kosmicznej

fot. Piotr Spigiel

Kościół Św. Jerzego

fot. Piotr Spigiel

Amfiteatr nad stawami

fot. Karol Siwek

Infopoint Rynek - Kolumna zwycięstwa

SMO_9211

Brama Wrocławska

brama_n

Duży namiot cyrkowy

Organizatorzy

Fundacja OFCA
Miasto Oleśnica
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Dofinansowano ze środków

Fundacja PZU
Ministerstwo Kultury
Ministerstwo opis
Instytut

Partnerzy

MOKiS
Eventim
Zamek
Slackhouse
Radio Wrocław
Radio Ram
Panorama
Oleśniczanin
Moja Oleśnica
nasze miasto oleśnica
Oleśnica24

Sponsorzy